2005 Playoff Week 1 - Nov. 10-12, 2005

Saturday’s Results

CLASS 5A

 

Amarillo 28, EP Eastwood 7

Bmt. West Brook 28, Ho. Madison 19

Copperas Cove 62, Klein Forest 12

Euless Trinity 35, Keller Fossil Ridge 20

Garland 21, Tyler John Tyler 20

Humble 26, Ho. Westside 13

Katy 48, Fort Bend Clements 0

La Porte 21, Alvin 13

Lub. Monterey 73, EP Coronado 14

Lufkin 31, Harker Heights 24

Rowlett 28, Mesquite 10

Smithson Valley 42, San Marcos 14

So. Grand Prairie 48, Denton Ryan 35

South Garland 14, Longview 13

Southlake Carroll 48, Irving Mac 21

 

CLASS 4A

 

Big Spring 14, Pampa 7

Bmt. Central 35   Crosby 23

Boerne 31, New Braunfels 7

Everman 48, Brownwood 0

Ho. Jones 24, Ho. Worthing 14

Ho. Wheatley 27, Kashmere 20

Kill. Ellison 23, Alvarado 20

La Marque  31, Bay City 10

Lake Travis 24, SA Alamo Heights 21

Lamar Cons. 26, Texas City 14

Lancaster 27, So. Oak Cliff  20

Lewisville Hebron 42, Dallas Lincoln 12

Nederland 34, Houston King 16

Rosenburg Terry 35, Santa Fe 0

Aus. Johnson 21, Taylor 14

Wylie 49, North Lamar 31

 

CLASS 3A

 

Breckenridge  34, Sanger 12

Cameron Yoe 30, Hempstead 21

Carthage  31  Lindale 10

Hutto 20, Rice Consolidated 16

Ingleside 44, Cotulla 27

Little Elm  44,  Whitney 32

Littlefield 42, Borger 14

Needville 24, Hallettsville 14

Rio Hondo 18, Orange Grove 0

Waco Connally 38,. Mexia 0

West Orange-Stark 41, Huffman 21

 

CLASS 2A

 

Abernathy 21, Friona 17

Bangs 57, Hawley 6

Brook-Royal 27, Salado 22

Canadian 51, Electra 18

Corr-Camden 28, Deweyville 12

Crawford 41, Rio Vista 0

Early  40, Colorado City 20

Hearne 27, Malakoff  7

Omaha Pewitt 62, Grand Saline 0

Sanford-Fritch 27, Henrietta 24

DeKalb 23, Whitewright 7

Friday's Results

CLASS 5A

Abilene 49, Weatherford 14

A&M Consolidated 30, The Woodlands 12

Ds. Carter 37, Carr. Creekview 7

Clear Creek 22, Deer Park 21

Converse Judson 21, Seguin 0

Cypress Falls 14, Houston Memorial 6

Dallas Carter 37, Carrollton Creekview 7

EP Franklin 28, San Angelo Central 14

Galena Park North Shore 52, Pearland 21

Harlingen 21, Edinburg 13

Ho. Strake Jesuit 21, F.B.Marshall 20

La Joya 24, Eagle Pass 7

Laredo United 55, Sharyland 36

Laredo Nixon 32, McAllen Memorial 28

Los Fresnos 44, Weslaco 41

Mansf. Summit 50, Midland Lee 14

Midland 28, North Crowley 0

Plano East 17, Arlington 13

PSJA 24, San Benito 11

SA O’Connor 35, Victoria Memorial 20

SA Clark 48, CC Ray 14

SA Madison 42, Schertz Clemens 19

SA Jay 21, CC Carroll 7

SA Harlandale 35, SA Fox Tech 13

Spr. Westfield 36,  Ho. Lamar 12

CLASS 4A

Beaumont Ozen 14, Dayton 13

Azle 19, FW Arlington Heights 8

Brenham 31, Hallsville 17

CC Calallen 54, PSJA Memorial 7

CC Flour Bluff 52, Brownsville Lopez 22

Highland Park 38, Texarkana 31

Dallas Wilson 13, Lake Dallas 10

Denison 42, Mineral Wells 34

Edcouch-Elsa 24, Gregory-Portland 7

EP Del Valle 25, EP Andress 14

EP Riverside 29, EP Canutillo 7

EP Chapin 34, EP Parkland 31

Houston Yates 33, Houston Reagan 7

N.B. Canyon 30, Kerrville Tivy 27

Pleasanton 31, SA Lanier 28

Springtown 35, FW Western Hills 27

Stephenville 41, Sherman 20

Waco Midway 38, Waxahachie 7

CLASS 3A

Abilene Wylie 36, Seminole 6

Barbers Hill 56, Hardin-Jefferson 14

Bonham 13, Dallas Roosevelt 12

Bridge City 42, Cleveland 20

Bridgeport 27, Comanche 14

Canton 34, White Oak 27

Canyon 32, Lubbock Cooper 21

Columbia 21,Gonzales 0

Cuero 34, Sweeny 12

Decatur 31, West 7

Devine 42, Goliad 7

Emory Rains 19, Crandall 16

Gainesville 41, Vernon 7

Hidalgo 45, Zapata 26

Jasper 33, Rusk 13

Kennedale 45, Royse City 24

Liberty-Eylau 45, Gladewater 7

Ds. Madison 48, Van Alstyne 7

Marlin 40, China Spring 25

Monahans 28, Snyder 21

Port Isabel 41, CC West Oso 14

Palestine 63, Silsbee 42

Sweetwater 44, Greenwood 21

Tatum 14, Brownsboro 13

CLASS 2A

Arp 42, Hemphill 13

Blanco 41, Dilley 7

Celina 49, Mildred 0

Childress 50, Spearman 14

Coleman 28, Anson 7

Comfort 42, Stockdale 27

Crane 49, Ozona 15

East Chambers 24, Warren 0

Ganado 7, Refugio 6

Garrison 24, Troup 20

Hughes Springs 41, Caddo Mills 26

Idalou 27, Lockney 10

La Villa 31, Banquete 30

Lexington 40, East Bernard 14

Little River-Academy 28,  Brazos 14

Lone Oak 19, New Diana 15

Mart 36, Alto 6

Maypearl 34, Clifton 19

Newton 44, Woodville 0

Odem 14, Hebbronville 13

Poth 17, Randolph 10

Prairiland 47, Anna 13

San Augstine 14, Harmony 7

Schulenburg 56, Nixon-Smiley 27

Skidmore-Tynan 55, Santa Rosa 8

Sonora 21, Alpine 0

Troy 40, Grandview 0

CLASS 1A

Albany 24, Roscoe 7

Alvord 20, Goldthwaite 16

Big Sandy 54, Joaquin 14

Bremond 41, Thorndale 7

Burkeville 20, Hull-Daisetta 6

Chilton 37, Milano 7

Harleton 30, Overton 6

Haskell 40, Sterling City 6

Quanah 39, Sunray 14

Shiner 16, Ben Bolt 0

Thursday's Results

CLASS 5A

Allen (9-2) beat Cedar Hill (7-4), 21-7

Lake Highlands (7-4) beat Ds. WT White 55-28

CLASS 4A

Aledo (6-5) beat WF Rider (8-3), 28-7
Arlington Seguin (8-2) beat FW Southwest (8-3), 26-0
EP Chapin (10-1) beat EP Parkland (7-3), 35-31
Pflugerville Connally (10-1) beat Austin Lanier (4-7), 55-7

CLASS 3A

Iowa Park (5-5) beat Pilot Point (6-5), 27-13
Mount Vernon (6-5) beat Wills Point (5-6), 40-34
Palestine beat Silsbee, 63-42
Robinson (8-3) beat Madisonville (4-6), 42-28
Sweetwater (10-1) beat Midland Greenwood (5-6), 44-21
West Columbia (9-1) beat Gonzales (6-4), 21-0

CLASS 2A

Argyle (8-3) beat Scurry-Rosser (5-6), 45-0
Eastland (9-2) beat Boyd (8-3), 38-7
Garrison beat Troup, 24-20
Hamilton (7-4) beat Jacksboro (5-6), 53-32
Kerens (10-1) beat Jewett Leon (7-4), 39-34
Paradise (8-3) beat Cisco (8-3), 27-24
San Augustine (6-3) beat Big Sandy Harmony (7-4), 14-7
Tulia (8-3) beat Post (7-4), 19-14
Wall (11-0) beat Kermit (4-7), 48-10

CLASS A

Alvord (8-3) beat Goldthwaite (10-1), 20-16
Windthorst (11-0) beat Baird (5-6), 49-20